Scroll Top
19th Ave New York, NY 95822, USA

Jaką technologię mycia wybrać dla drobnych detali przemysłowych?

Możemy rozważyć wiele technologii mycia w przypadku detali drobnych w oparciu o ponad 35 letnie doświadczenie w branży mycia przemysłowego firmy Castor Unia Gospodarcza Sp. z o.o. należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że kluczową rolę w doborze technologii będzie odgrywała geometria detalu oraz sposób jego załadunku do urządzenia.

Możemy rozważyć opcję myjni natryskowej typu Spray-Cast
– wodna myjnia komorowa, gdzie detale wjeżdżają do komory
w koszu. W komorze poddawane są natryskowi chemii w roztworze wodnym.

Proces składa się z mycia, płukania i suszenia (w tym przypadku raczej zgrubne osuszenie). Niestety w przypadku gdy drobne detale będą zasypane „luźno” w koszu, „wewnętrzne warstwy” mogą nie domyć się zbyt dobrze.

Pisząc kolokwialnie umyje się to do czego natrysk będzie miał dostęp. Dużą rolę odgrywa tu mechanika, czyli ciśnienie natrysku. Strumień musi oddziaływać na powierzchnie wymagające umycia.

Jeżeli są one zasłonięte przez inne detale, mycie jest nieefektywne.

Należy również pamiętać o problemie suszenia, w przypadku myjni natryskowej oraz luźno zasypanego kosza z detalami, praktycznie nie ma możliwości ich wysuszenia w samym urządzeniu (czas i wymagania energetyczne, a co za tym idzie koszty użytkowania urządzenia byłyby nieuzasadnione ekonomicznie).

Rozwiązaniem jest późniejsze wygrzewanie w piecach lub pozostawienie detali aby wilgoć odparowała po procesie.

Tu należy mieć na uwadze, że jeżeli detale mają skomplikowaną geometrię (złożone kształty), medium myjące może się w nich zbierać i kiedy nastąpi całkowite odparowanie medium mogą pozostać ślady w postaci osadów i zacieków.

Czasami proces suszenia po natrysku jest wspierany przez dodatkowy obrót kosza w osi poziomej w celu wylania jak największej ilości cieczy w celu skrócenie czasu wymaganego do uzyskania satysfakcjonującego efektu suszenia.

Niesie to za sobą jedną wadę, detale mogą się obijać o siebie podczas obrotu podobnie jak w rozwiązaniu bębnowym (dokładniejszy opis zamieszczamy poniżej).

Inną opcją jest myjnia wannowa typu Ult-Cast, gdzie detale podlegają myciu w zanurzeniu. Kosz zanurzany jest w wannie roztworu z chemią i poddawany działaniu ultradźwięków (które pełnią tu rolę mechaniki).

Następnie przeładowywany jest do wanny płukania (ilość wanien zależna od wymaganego oczekiwania czystości).

Jest to lepsze rozwiązanie w przypadku drobnych detali, jednak i tutaj, jeżeli detale mają skomplikowaną geometrię, mogą tworzyć się pęcherze powietrza i efektywność mycia spadnie w miejscach gdzie medium nie spenetruje załadowanego wsadu.

Tu również problem może nastąpić podczas suszenia. Jak w przypadku myjni natryskowej praktycznie nierealne jest wysuszenia zasypanego kosza, więc pozostaje wygrzewanie, obarczone możliwością powstania osadów i zacieków oraz dużym kosztem energetycznym.

Jeszcze inną opcją jest myjnia bębnowa Spin-Cast, gdzie detale przechodzą przez kręcący się bęben ślimakowy w którym poddawane są natryskowi, zanurzeniu i suszeniu.

Ta metoda zwykle stosowana jest do prostych, drobnych detali jak śruby i inne elementy łączne.

Sam proces mycia i suszenia zapewne byłby skuteczniejszy niż w przypadku natrysku komorowego czy mycia zanurzeniowego, jednak ograniczeniem jest tu geometria detalu – jeżeli kształt jest skomplikowany detale mogą się ze sobą „splątać” co w najlepszym przypadku będzie skutkowało małą efektywnością mycia, a w skrajnym przypadku zablokuje całe urządzenie.

Technologia ta nie nadaje się również do detali o wrażliwej powierzchni, jako, że detale cały czas ocierają się o siebie oraz o urządzenie w trakcie transportu poprzez bęben.

Biorąc powyższe pod uwagę, w przypadku drobnych detali o skomplikowanej lub różnorodnej geometrii jedynym optymalnym rozwiązaniem jest technologia mycia w próżni i seria urządzeń Vacuum-Cast.

Wytworzenie próżni podczas procesu mycia gwarantuje spenetrowanie powierzchni detali o każdej geometrii niezależnie od ich ilości czy sposobie ułożenia w koszu technologicznym.

 

Dodatkowo tylko ta metoda umożliwia osiągnięcie powtarzalnego efektu mycia na najwyższym poziomie.

Proces suszenia również odbywa się w próżni przez co, obniżona zostaje temperatura parowania medium myjącego, a to pozytywnie wpływając zarówno na zapotrzebowanie energetyczne urządzenia jak i szybkość procesu suszenia.

Po takim procesie otrzymujemy detale idealnie suche, bez jakichkolwiek osadów i zacieków.

Kolejnym pozytywnym aspektem tej technologii jest to, że urządzenie pracuje w obiegu zamkniętym nie generując kosztownych w utylizacji ścieków.

Dobierając technologię mycia drobnych detali, należy wziąć pod uwagę ich geometrię oraz sposób załadunku.

Należy pamiętać, że nie wszystkie dostępne technologie przynoszą oczekiwane efekty, a niższy koszt inwestycyjny często przekłada się na późniejsze wysokie koszty eksploatacyjne.

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.