ZASADA DZIAŁANIA ULTRADŹWIĘKÓW
Myjki ultradźwiękowe wykorzystują fizyczne zjawisko kawitacji: generator ultradźwiękowy wytwarza elektryczne sygnały o określonej częstotliwości, które przenoszone są za pośrednictwem przetwornika powierzchniowego bądź prętowego do cieczy.
Pod wpływem wysokiej intensywności drgań tworzą się w fazie podciśnienia mikroskopijne małe kawerny. Można je porównać do pęcherzyków, które w fazie nadciśnienia zapadają się w sobie i tworzą miejscowe fale uderzeniowe o znacznej gęstości energetycznej. W cieczy powstają również mikrostrumienie, które spłukują zabrudzenia w postaci powłok lub cząsteczek na przeznaczonych do mycia podzespołów.
MYCIE ULTRADŹWIĘKOWE
Łagodne, ale skuteczne mycie ultradźwiękami
W naszych myjkach ultradźwiękowych stosujemy najnowocześniejsze podzespoły renomowanych światowych producentów gwarantujących najlepszą jakość.
WEBER Ultrasonics A.G. – Producent urządzeń ultradźwiękowych
Innowacyjne urządzenie ultradźwiękowe to gwarancja czystości podzespołów. Obszerna oferta generatorów ultradźwiękowych marki Weber Ultrasonics łączy w sobie innowacyjność z nienaganną jakością, wysoką skutecznością oraz doskonałym serwisem. Jest to idealna kombinacja, pozwalająca realizować zadania związane z myciem technologicznym w sposób optymalny pod względem kosztów i jakości.
Większa moc dzięki innowacyjnej konstrukcji
W przetwornikach prętowych SONO-PUSH MONO HD oraz SONOPUSH HD Double TWIN zastosowana została nowatorska zasada konstrukcyjna. To właśnie ona czyni je nie tylko bardziej stabilnymi temperaturowo, w zależności od czasu włączenia do 120 st. C, ale także zwiększa ich moc. Przetworniki te uzyskują w ten sposób przy tej samej długości promieniowania moc o 20% większa. Technologia ta chroniona jest międzynarodowym patentem.
Wyższa efektywność
Nowe standardy wyznaczają również przetworniki zanurzeniowe i płytowe.Jednostki przetwornika są nie tylko już sklejone ze sobą, ale także skręcone śrubami. Sprawia to, że sprawdzają się one w procesach mycia z udziałem wysokich temperatur, na przykład w wysokowrzących kąpielach węglowodorowych.
Układy przetworników gwarantujące optymalną jakość o oszczędność kosztów w procesie mycia podzespołów.
Czas trwania i efekt procesu mycia ultradźwiękowego zależy w decydującym stopniu od ilości energii wprowadzonej przez układ przetworników do cieczy myjącej. Przetworniki prętowe, zanurzeniowe i płytowe marki Weber Ultrasonics gwarantują optymalne przetwarzanie sygnałów elektrycznych pochodzących z generatora. Przyczyniają się one w ten sposób do optymalizacji nierzadko krytycznego pod względem jakości etapu produkcji, jakim jest przemysłowy proces mycia podzespołów.
Generatory ultradźwiękowe SONIC DIGITAL o częstotliwościach w zakresie 25 do 250 kHz charakteryzują się cyfrowym wytwarzaniem i regulacją częstotliwości, ekstremalnie wysoką jednorodnością częstotliwości, amplitudy i mocy.
W przypadku mycia wymagającego stosowania fal akustycznych o różnych częstotliwościach, dodułowe generatory ultradźwiękowe SONIC DIGITAL MULTI są po prostu niezastąpione. Modułowe generatory ultradźwiękowe ULTRASONIC MICRO CLEANING (UMC) myją nawet bardzo wrażliwe powierzchnie w sposób efektywny i nie niszcząc materiału.
Mycie ultradźwiękami najwrażliwszych podzespołów oraz powierzchni o najdelikatniejsze strukturze występujących na przykład przy produkcji ogniw fotowoltanicznych, drukowanych płytek elektronicznych, optyce precyzyjnej i mikrooptyce, technice medycznej oraz mikro- i nanotechnice, firma Weber Ultrasonics stworzyła innowacyjną serię generatorów ultradźwiękowych o częstotliwości 1 MHz i 500-kHz oraz o częstotliwości 250 kHz. Dzięki mocy rzędu 250 lub 500 wat oraz odpowiednim układom przetworników generatory modułowe UMC potrafią elastycznie dopasować się do systemów mycia ultradźwiękowego wysokiej częstotliwości. Bezstopniowa regulacja mocy pomiędzy 10% – 100% zapewnia powtarzalne, nieinwazyjne i nie pozostawiające osadów usuwanie zanieczyszczeń natury cząsteczkowej i powłokowej, nawet w zakresie nanometrów.
Ultradźwiękowy przetwornik prętowy – myjka ultradźwiękowa dużej mocy
Przetworniki prętowe oferują, w porównaniu z przetwornikami podwójnogłowicowymi, więcej mocy przy identycznej długości montażowej. Oprócz tego zwiększona została powierzchnia emitująca fale akustyczne. W połączeniu z bardzo dobrym współczynnikiem sprawności wynoszącym ponad 95% daje to w efekcie wysoką wydajność akustyczną. Stała emisja wielokierunkowa wytwarza jednorodne pole akustyczne, które zapewnia równomierne i skuteczne mycie. Idealnym zastosowaniem przetworników prętowych są zamknięte oraz wielokomorowe linie myjące, równie dobrze sprawdzają się one jako dopasowanie zbiorników i wanien kąpielowych.
Przetworniki prętowe stanowią kolejny krok na drodze konsekwentnego rozwoju i przystosowania ich do najbardziej wymagających warunków pracy oraz najcięższych zastosowań – również przy stałej ekspozycji w temperaturach do 95 st. C. Wydajność większa o 20% przy tej samej długości promieniowania oraz odporności na pod- i nadciśnienie do 10 bar dają w wersji ciężkiej typu heavy duty znaczne korzyści: znaczne korzyści: znacznie krótszy proces technologiczny mycia ultradźwiękowego, a co za tym idzie wyższa przepustowość, przy jednocześnie niższych kosztach. Imponująca moc przetworników prętowych o częstotliwości 25kHz sprawdziła się również w instalacjach do rozdrabniania osadów ściekowych. A przekonuje przy tym także ich maksymalnie bezpieczeństwo robocze, będące między innymi wynikiem zastosowania „tylko” jednej wytwornicy ultradźwięków.
Ultradźwiękowy przetwornik zanurzeniowy
Ultradźwiękowe przetworniki charakteryzują się tym, że każda jednostka przetwornika może wytwarzać trzy częstotliwości. W przypadku przetworników wieloczęstotliwościowych wystarcza zatem jeden zestaw jednostek przetwornika.
Niezależnie od częstotliwości układy przetworników zapewniają optymalne przenoszenie fal akustycznych do cieczy myjącej. Zanieczyszczenia w postaci oleistych powłok lub cząsteczek przylegających do podzespołu usuwane są niezawodnie w bardzo krótkim czasie, a co najważniejsze nieinwazyjnie dla materiału.
Płytowy generator ultradźwiękowy
Przetworniki płytowe stanowią idealne rozwiązanie w sytuacji, gdy na kąpiel technologiczną jest niewiele miejsca do dyspozycji.
Wytwarzana fala akustyczna oddawana jest przez membranę bezpośrednio do cieczy. Wysokiej jakości, piezoelektryczne jednostki przetwornika gwarantują maksymalną wydajność akustyczną, a co za tym idzie minimalny czas obróbki. Przetworniki płytowe dostępne są w różnych częstotliwościach standardowych oraz wersjach na zamówienie. Do zastosowań szczególnie wrażliwych na zabrudzenia, jak to ma miejsce na przykład w technice medycznej, dostępne są opcjonalnie membrany.