Scroll Top
19th Ave New York, NY 95822, USA

Technologie próżniowe Vacuum-Cast w służbie armii NATO to strzał w dziesiątkę

LATEST NEWS FROM OUR BLOG

W ostatnich latach branża obronna skupia się na optymalizacji i podnoszeniu standardów czystości komponentów używanych w produkcji amunicji, aby zapewnić jej najwyższą jakość i bezpieczeństwo.

Polska firma Castor ze swoim ponad 35 letnim doświadczeniem, wychodzi naprzeciw oczekiwaniom branży zbrojeniowej, prezentując odświeżoną linię myjni próżniowych z serii Vacuum-Cast. Jednym z odpowiedzialnych zadań naszych urządzeń jest przygotowanie wysokiej jakości amunicji dla kalibrów, które są zgodne ze standardem NATO. Technologia ta znajdzie zastosowanie również w procesach mycia i odtłuszczania, łusek kalibrów 5,56x45mm, 7,62x51mm, dla karabinów, 9x19mm, dla pistoletów, a także w specjalistycznych pociskach artyleryjskich 105mm i 155mm. Kluczowym elementem procesu przygotowania łuski jest jej dobre oczyszczenie z pozostałości po obróbce, olejów, tłuszczów, czy innych substancji niepożądanych. Zastosowanie innowacyjnej technologii mycia próżniowego jest w tym przypadku rozwiązaniem najlepszym.

 

Technologia mycia próżniowego polega na wykorzystaniu niskiego ciśnienia do ewaporacji rozpuszczalników i innych płynów czyszczących, co umożliwia dokładne oczyszczenie powierzchni metalowych, bez ryzyka pozostawienia resztek wilgoci, czy środków chemicznych. Proces ten jest szczególnie ważny w kontekście przygotowania łusek do finalnego montażu, gdyż każde zanieczyszczenie może wpłynąć na działanie amunicji, jej bezpieczeństwo oraz trwałość.

Proces mycia próżniowego w myjniach Vacuum-Cast, w tym łusek karabinów i pocisków artyleryjskich, można podzielić na kilka etapów. Początkowo łuski umieszczane są za pośrednictwem koszy technologicznych, w komorze próżniowej, gdzie następuje degazacja, mająca na celu usunięcie powietrza i innych gazów z przestrzeni roboczej. Następnie są natryskiwane rozpuszczalnikiem myjącym aż do osiągnięcia pełnego w nim zanurzenia. Dzięki niskiemu ciśnieniu w komorze, środek myjący penetruje nawet najdrobniejsze nierówności i pory materiału. Proces mycia może być wspomagany ultradźwiękami oraz natryskiem podpowierzchniowym dla jeszcze lepszej efektywności. Ostatnim etapem jest suszenie łusek, które również odbywa się w warunkach próżniowych, co gwarantuje pełne odparowanie wszelkich płynów (nawet z wnętrza łuski) i pozostawienie powierzchni w pełni suchych i czystych. Całość procesu odbywa się w hermetycznym urządzeniu, bez jakichkolwiek emisji substancji szkodliwych, co gwarantuje bezpieczeństwo operatora oraz środowiska.

Przy wyborze technologii mycia zwracamy uwagę na etap suszenia, który uzależniony jest od pozycji łuski w koszu technologicznym. Wiąże się to ze sposobem wypełnienia kosza technologicznego. Z uwagi na wymaganie wysokiej wydajności produkcyjnej niemożliwym jest prawidłowe zabazowanie każdej łuski do góry dnem, aby na koniec mycia przeprowadzić proces suszenia. Tyczy się to szczególnie mniejszych kalibrów, takich jak 5,56x45mm, 7,62x51mm czy 9x19mm. W myjniach próżniowych partia produkcyjna jest wsypana luzem do kosza technologicznego, tworząc objętość o bardzo skomplikowanej geometrii z setkami małych zbiorników stworzonych przez komory na ładunek prochowy, w których gromadzi się płyn myjący. Wysuszenie umytej partii przy pomocy tradycyjnych technologii w ciśnieniu atmosferycznym jest niewykonalne przy zadanym czasie cyklu.

Natomiast rozwiązanie suszenia próżniowego z serii produktów Vacuum-Cast jest do tego celu idealne.

Obniżenie ciśnienia w komorze prowadzi do automatycznego odparowania pozostałości cieczy myjącej w czasie ponad dziesięciokrotnie krótszym niż podczas tradycyjnego suszenia gorącym powietrzem, co wiąże się bezpośrednio z obniżeniem zapotrzebowania na energię elektryczną. Dodatkowo zawrócenie całości cieczy myjącej z powrotem do ponownego użycia, czyni cały proces bardziej ekonomicznym oraz ekologicznym.
Mycie próżniowe oferuje szereg zalet w porównaniu z tradycyjnymi metodami mycia, w tym wyższą skuteczność czyszczenia, krótszy czas procesu oraz lepszą kontrolę nad środowiskiem pracy, co jest kluczowe z punktu widzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa pracowników. Dodatkowo, technologia ta minimalizuje zużycie środków myjących, co zmniejsza ilość odpadów po procesowych, a to przekłada się na niższe koszty operacyjne i mniejszy wpływ na środowisko.

Zastosowanie technologii mycia próżniowego firmy Castor w procesie przygotowania łusek amunicji karabinowej, czy łusek pocisków artyleryjskich przed finalnym montażem, stanowi kluczowy krok w kierunku zapewnienia wysokiej jakości i bezpieczeństwa produktu finalnego. Innowacyjność tej metody, połączona z jej efektywnością i korzyściami środowiskowymi, czyni ją atrakcyjną opcją dla producentów amunicji na całym świecie, poszukujących nowoczesnych i odpowiedzialnych rozwiązań technologicznych.

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.