Jedną z najpopularniejszych metod osuszania, często myloną z suszeniem jest zdmuchnięcie pozostałej po procesie mycia wilgoci sprężonym powietrzem.
Dzięki skumulowanej energii podczas sprężania powietrza, siła uderzenia strumienia jest wyjątkowo wysoka a co za tym idzie doskonale nadaje się do usuwania wilgoci z trudno dostępnych miejsc.
Proces ten można również wykorzystać do chłodzenia detali w przypadku wymaganej konkretnej temperatury po zakończonym procesie mycia.
Suszenie gorącym powietrzem wykorzystuje nagrzewnice do szybkiego nagrzania powietrza z otoczenia w celu odparowania cieczy z powierzchni mytych elementów.
Metoda ta wymaga nieco więcej czasu niż metoda opisana powyżej do całkowitego wysuszenia detalu. Wynika to z fakty, że wilgoć musi zgromadzić konkretną ilość ciepła, żeby rozpocząć proces odparowywania.
Zastosowanie tej metody znajdziemy zwłaszcza gdy części są luźno ułożone lub mają delikatne wykończenie. To podejście sprawdza się również w przypadku komponentów o dużych lub złożonych powierzchniach.
Metoda suszenia strumieniem powietrza wykorzystuje dmuchawy oraz specjalnie skonstruowane dysze aby stworzyć kurtyny powietrza spychające pozostałości medium myjącego z detalu.
Suche, nienasycone wilgocią powietrze jest nadmuchiwane na elementy szybko eliminując ciecz.
Kluczem do sukcesu prawidłowego dobory układu suszenia jest zastosowanie dużego wolumeny powietrza zamiast wysokiego sprężu.